Etykiety

poniedziałek, 9 maja 2016

Autorytet

Co to jest autorytet?

           Najprościej mówiąc to osoba lubi instytucja mająca uznanie, ciesząca się popularnością. Cechująca się prawdomównością, szczerością, mądrością i siłą.
Osoba będąca dla nas autorytetem posiada cechy jaki my sami chcielibyśmy mieć. Budzi w nas zaufanie, jest wzorem do naśladowania. Swoją postawą moralną człowiek taki, ma wpływ na poglądy i myślenie innych ludzi. Posiada duża wiedzę, przez którą budzi ogólny szacunek i podziw.

Autorytetem może być też organizacja budząca podziw i uznanie w danym środowisku lub w społeczeństwie. Może to być nauka bądź religia.
Najczęściej świadomy człowiek sam wybiera sobie autorytet, z którego czerpie wzór do naśladowania. Jednak czasem wynika on ze środowiska, w którym się wychowaliśmy. Niemal każdy człowiek ma jakiś autorytet. Oczywiście na przestrzeni lat zmienia się moda w co wierzyć i komu ufać. Czasami w ciągu swego życia znajdujemy kilka autorytetów, w zależności od sytuacji w jakiej jesteśmy i czego aktualnie potrzebujemy


Autorytety dzisiejsze 


1. Duży wpływ na nasze życie ma religia. Dlatego staramy się postępować zgodnie z wiarą i     przykazaniami jakie przekazuje nam religia.
 Autorytetem dla wielu ludzi jest Jan Paweł II. Nauczył nas jak należy pokazywać uczucia i szacunek innym ludziom, jak wybaczać jak poprzez modlitwę i wiarę zbliżać się do Boga. W cudowny sposób potrafił przemawiać do ludzi młodych, przez co na spotkania z nim przybywały tłumy młodzieży, wierzył, że oni są przyszłością kraju.

2. Pierwszym autorytetem dla dzieci są rodzice. To oni uczą nas życia, wychowują i kochają. Często stawiamy ich sobie za wzór, chcemy być w dorosłym życiu tacy jak oni. Bez zastanowienia wielu z nas na pytanie, kto jest dla nas wzorem do naśladowania  odpowie że rodzice albo jedno z nich. Ich autorytety stają się często naszymi autorytetami.
3. Autorytetem głównie ludzi młodych stają się osoby znane medialnie. Są to aktorzy, piosenkarze, modelki itp. Mają wpływ na ich poglądy, starają się ich naśladować. Ubierają się podobnie do nich. Autorytety te bywają krótkie i często ulegają zmianą zgodnie z obowiązująca modą. Są kruche, jednak potrafią wywrócić nie jedno życie do góry nogami.

4. Inne. Może być to nauczyciel, sąsiad lubi inna osoba budząca powszechny szacunek i zaufanie.


Mój autorytet

            Nasuwa mi się taka myśl, że każda osoba musi w coś wierzyć i musi mieć kogoś, kto ją przez to życie przeprowadzi. W obecnej pogoni i jakości życia jest wręcz wskazane aby na chwilę się zatrzymać i pomyśleć o tym co jest dla nas naprawdę ważne. Może trzeba odwiedzić kogoś bliskiego i podziękować mu za to, że jest, za to, że tak wiele dla nas zrobił, za to, że jesteśmy dziś w tym miejscu a nie w innym. Może trzeba to zrobić teraz, w tej chwili, póki jeszcze nie jest za późno.

Ja nie mam już swojego autorytetu wśród ludzi żywych. Oczywiście wiem, że jest, że czuwa, że patrzy jestem tego pewna ale żałuje tych wszystkich zmarnowanych chwil. Człowiek docenia najbardziej to wtedy, gdy już tego nie ma, gdy już nie może nic zrobić. 
To był mój naprawdę wielki autorytet. Człowiek, który nauczył mnie tak wielu rzeczy, który nie narzekał, nie bał się życia, wręcz przeciwnie czerpał z niego całymi garściami. Nie było dla niego rzeczy niemożliwych, nie był nigdy zmęczony był radosny i pogodny. I przede wszystkim wierzył, wierzył, że jak się czegoś chce to można to osiągnąć, może nie od razu w jeden dzień ale powoli ciężką pracą i determinacją można to zdobyć.
Kiedy czasem mam dość i już myślę, że nie dam rady nagle przypominam sobie Jego i nabieram sił, bo wiem, że on by się nigdy nie załamał. Jest ze mną ciągle i wszędzie-mój autorytet.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz